Jdi na obsah Jdi na menu

Sádrové omítky

omitky_01.jpg

 

 Vlastnosti sádrových omítek

Ze specifických vlastností tohoto materiálu vyplívají široké možnosti použití. Sádrová omítka je výjímečná proto, že je zdravotně nezávadná, je schopna regulovat vlhkost v interiérech, čímž pomáhá udržovat příjemné mikroklima a má neutrální PH. V topné sezóně klesá relativní vlhkost vzduchu v obytných místnostech pod 30 %. Takové klima nepůsobí dobře hlavně v případě alergických potíží. Sádrová omítka díky svým vlastnostem udržuje optimální relativní vhkost, což je mezi 40 až 65 % vlhkosti vzduchu a to bez pomoci různých pomocných zvlhčovačů vzduchu. Výsledkem je, že v místnosti opatřené sádrovou omítkou je stabilní a hlavně pro člověka velice příjemné klima.

Různé povrchy

K dalším neméně důležitým vlastnostem sádrových omítek patří hladký povrch, jednoduchost zpracování a snadná opravitelnost při jejím poškození. Sádrovou omítkou jde vytvořit jak hladký ( kletovaný ) povrch, tak hrubou strukturu kamínků a jiných dalších esteticky zajímavých povrchů. Lze je obkládat keramickými obklady, tapetovat, nebo rovnou malovat bez nutnosti dalších pracovních kroků.

Přilnavost a rychlost

Sádrové omítky díky svým dokonalým lepivým vlastnostem přilnou téměř ke všem běžným stavebním podkladům ( beton, pálené cihly, pórobetonu atd. ). Tato vlastnost je výhodná zejména při omítání stropů a při jiných různých nerovnostech povrchů, jako jsou např. špalety, překlady a vysekané rozvody.

Sádrová omítka výrazným způsobem urychluje stavbu, a to dokonce 3 až 4 krát. 10 až 14 dní na vyschnutí v průměrných stavebních podmínkách je oproti 28 dnům omítek obsahujících cement jasným ukazatelem výhod při urychlení stavby.

Požární ochrana

- je velmi nestandartní vlastností sádrových omítek. Při tepelném zatížení se ze sádrových omítek uvolňuje vodní pára působící jako parní stěna a zabraňuje tak vzniku, popř. šíření požáru.